2011. január 21., péntek

Lencseleves

Kedves segítőmnek és barátnőmnek, Katinak köszönhetően hozzájutottam eredeti békéscsabai házikolbászhoz. Hát, az valami mennyei! Ősszel már kaptunk egy kb. 30 centis vastag darabot, még a tavalyiból, az már száraz volt. Nem tudtuk abbahagyni. Csípős, de nem méregerős, tökéletesen érezni benne az ízeket. Az egész köménymagot nem szeretem, de ebben annyira finom volt, hogy még a tudat sem zavart. Kati már akkor is mondta, hogy tegyem lencselevesbe, mert az mennyire finom, de mindig azt válaszoltam, hogy arra jó a bolti is, nem fogom a tökéletes kolbászt főzésre pazarolni. Egy hete ismét kaptunk két szállal, ezúttal vékonyabbat és puhát, de az íz most is fantasztikus. Alig vártam, hogy hazaérjek vele. Múlt szombaton az volt az ebédem fehérkenyérrel, kecskesajttal, lilahagymával. Onnantól persze rájártunk, így már alig van egy kis darab belőle. No, és megtört a jég, kipróbáltam a lencselevest kolbásszal. Nem is főztem, nem is ettem még lencselevest ezelőtt, csak halvány elképzeléseim voltak róla, hogy milyen az, de nem volt annyira szimpi. Azért csak elolvastam egy-két receptet a neten, és nekiálltam. Tegnap vacsira főztem egy nagy fazékkal, már nincs belőle. Azt hiszem, ez magáért beszél.


Hozzávalók:

1/4 kg lencse
2 szál közepes sárgarépa
1 szál közepes gyökér
1 kis fej hagyma
kb. 10 dkg füstölt szalonna
2,5 dl tejföl
3 ek. liszt
1 ek. pirospaprika
só, fehérbors
1 babérlevél
15 karika Kati féle csabai kolbász


Elkészítés:

A lencsét előző este beáztattam kb. háromszoros mennyiségű vízbe. A szalonnát apró kockákra vágtam, a fazékban elkezdtem olvasztani. Közben szintén felkockáztam a hagymát, a szalonnához adtam, úgy pirítottam tovább őket. A répákat meghámoztam, megmostam, felkarikáztam. Amikor a hagyma már üveges volt, felöntöttem fél dl. hideg vízzel, majd nagy lángon elforraltam a vizet. Ezt még egyszer megtettem, ettől a hagyma szétesett, inkább pépes lett a végeredmény, a kockák már nem is látszottak. Levettem a lángot, hozzáadtam a pirospaprikát, gyorsan elkevertem, majd ment bele a felkarikázott fehér- és sárgarépa. Fél dl vízzel felöntöttem, majd gyakori keverés mellett közepes lángon pároltam néhány percig. Hozzáadtam a leszűrt lencsét, sóztam, pici fehérborssal megszórtam, beledobtam a babérlevelet, összekevertem, majd felöntöttem vízzel. Kb. egy órát főztem közepes lángon, de figyelgetni kell, hogy a lencse mikor puhul meg. Az se jó, ha szétesik. Mikor a lencse már majdnem teljesen megpuhult, a tejfölbe belekevertem a lisztet, a levesből kiszedett lével is csomómentesre kevertem, és a leveshez adtam. Körülbelül tíz percig főztem még, az utolsó néhány percben már a felkarikázott kolbásszal együtt.
Csodálatos lett, be fogjuk pótolni azokat az éveket, amíg nem ettünk ilyet!

2011. január 9., vasárnap

Tzaziki

Sok helyen olvastam már tzaziki recepteket, de egyik sem egyezett meg az általam ismerttel, amit anyósomtól tanultam. Ők görögök, feléjük így készül. Észak-Görögországban több helyen is ettünk, ott is ez az ízvilága, állaga. A legtöbb magyar recept abban különbözik ettől, hogy az egészet joghurttal csinálják. Ez nem is lenne baj, sőt!, ha görög joghurtról lenne szó, de általában nem ebből készítik a magyar háztartásokban. A mi joghurtunk sokkal vizesebb és savanykásabb is. A receptemben azért írom a tejföl és a joghurt keverékét, mert az eredeti görög joghurtra ez hasonlít a legjobban. Persze, ha valaki görög joghurtot szerez, mindenképpen abból készítse!


Hozzávalók:

1 kígyóuborka
2 dl tejföl
1 dl joghurt
1 nagy, vagy 2 kicsi gerezd fokhagyma
5 dkg feta sajt



Elkészítés:

Az uborkát megmossuk, végét levágjuk, majd nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Besózzuk, félretesszük. Elkészítjük az öntetet. A tejfölt és a joghurtot alaposan lecsöpögtetjük, összekeverjük. A fokhagymát kis lyukú reszelőn belereszeljük, a fetát szintén. Az uborka levét a lehető legjobban kinyomkodjuk, majd az öntethez keverjük. Frissen is finom, de jót tesz neki, ha egy órát a hűtőben áll.

2011. január 2., vasárnap

Lencsefőzelék

Évente általában csak egyszer esszük, bár mi mindketten nagyon szeretjük. A gyerekeink nem annyira, a fiunk idén evett belőle először, a lányunk csak megkóstolta. Mivel Újév napján malacsült is jár hozzá, én a legegyszerűbb módon készítem. Van, aki füstölt húst is főz bele, van, aki csak a füstölt lében főzi, de létezik zöldséges változata is.


Hozzávalók:

-fél kg lencse
-fél fej hagyma,
-só
-1 babérlevél
-kb. fél dl olaj
-5 ek liszt
-1-2 tk ecet
-(esetleg étkezési keményítő)

Elkészítés:

A lencsét szűrőben folyó víz alatt jól megmosom, majd legalább kétszeres mennyiségű langyos vízbe teszem, ebben áztatom egy éjszakát. Több helyen olvastam, hogy a lencsét nem kell áztatni, de az én tapasztalatom az, hogy az áztatás által gyorsabban fő és a héja sem marad kemény. Ezáltal nem kell addig főzni, míg szét nem fő, kellemesebb, gusztusosabb is így.
Másnap leszűröm és egy nagyobb fazékban felteszem főni kétszeres mennyiségű vízben. Sózom, beleteszem a babérlevelet és a felkockázott hagymát is. Nagyjából egy órát főzöm fedő alatt, kis lángon. Amikor a lencse már majdnem teljesen puha, a lisztből és olajból világos színű rántást készítek, kevés hideg vízzel összekeverem, majd a lencséhez adom. Szinte folyamatosan kevergetve még legalább 10 percig főzöm, hogy a rántásnak is legyen ideje megfőni. Ha azonnal fogyasztjuk, és nem találom elég sűrűnek, a végén egy kis étkezési keményítőt pici hideg vízben feloldok és belekeverem. Ha később esszük, akkor nem kell sűrűre főzni, mert állás közben egy-két óra alatt rengeteget sűrűsödik. Amikor levettük a tűzről, belekeverjük az ecetet. Tejfölt kínálhatunk hozzá.